Amazon Kindle 3

kindle 3Trošku s křížkem po funuse, ale přesto jsem se rozhodl napsat recenzi na Amazon Kindle 3.

Kindle 3 jsem si objednal z USA a na plastovou hračku čekal. V té době jsem už pomalu dával vale Sony PRS-505, se kterou jsem neustále válčil na téma českých fontů.

Balení Amazon Kindle 3 je velice úsporné, obsahuje samotný přístroj, nabíječku, USB kabel a malý návod k použití. Objednal jsem si rovnou i originální kožené pouzdro. Viděl jsem předtím několik neoriginálních a musím říct, že originál prostě sedí líp. Neoriginální často mají levné úchyty gumičkami přes tělo čtečky – nemůžu si pomoct, mě se to prostě zoufale nelíbí. Originální pouzdro není zrovna nejlevnější, ale mě to za ten luxus stojí.

A teď konečně samotná čtečka. Byl jsem rozmlsaný poctivou kovovou konstrukcí SONY, nicméně Kindle je na „plasťáka“ poměrně solidní kousek. Dobře se drží i ovládá, mimo jiné i díky dvojici velkých listovacích tlačítek po boku přístroje.

V čem jsem viděl obrovský posun byl v nové generaci e-inku, který mi přišel o chloupek kontrastnější a hlavně a to především s rychlejšími odezvami. Přetáčení stránek už nemělo takový rušivý efekt, jako občas na pomalé stařičké Sonce. Luxusně rychlé je i otáčení textu vertikálně-horizontálně, změna velikosti fontu a další vychytávky. Otevírání knížky je taky svižné.

Co oceňuji asi ze všeho nejvíc je bezproblémová podpora českých znaků a způsob doručování obsahu – Při registraci se Vám vytvoří i email@kindle.com, když na něj zašlete přiložený soubor a do předmětu e-mailu napíšete „convert“, za několik málo minut dorazí přeformátovaný dokument rovnou do čtečky. Jednoduché, bezproblémové, elegantní řešení.

Další vychytávkou je, že spousta periodik nabízí přihlásit tento mail k odběru jejich tiskovin. Namátkou iDnes, VTM a další. Někteří zdarma, někteří za poplatek. Prakticky pak například na dovolené na hotelu s wifi připojením dostáváte 2x denně čerstvé zprávy z iDnes rovnou do čtečky. Navíc tyto periodika verzi pro čtečky velice pečlivě připravují a formátují pro zobrazení na Kindle. Listování takovými „novinami“ je pak naprosto intuitivní a přirozené. Toto je pro mě rozhodně velký bod navíc.
Po technické stránce není Kindle ničím extra vyjímečným oproti ostatním čtečkám. Nabízí 800×600 bodů v 16ti odstínech šedi, klasický e-ink display. Jako bonus nabízí přehrávač hudby (hodně špatný), internetový prohlížeč (nouzovka, ale může se hodit). Docela zajímavou možnost si nechat knihy předčítat, ale funguje dobře jen na anglickém textu.

Nakonec, jsem zastáncem specializovaných zařízení, které umí jednu věc pořádně a ne 100 věcí špatně, takže Kindle řeším jen jako čtečku a nic jiného. A ta je naprosto perfektní. Přináší naprosto perfektní zobrazení, intuitivní ovládání a dlouhou výdrž na baterii. Ne nadarmo je Kindle synonymem pro ereader vůbec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *