Cizincův vesmír / Cyklus Atevi

Příběh začíná (v hyperprostoru zbloudilou) kolonizační lodí Phoenix, která po vyčerpávající cestě dorazí k obydlené planetě. Prvotní kontakt s domorodou civilizací Atevů končí válečným masakrem a následným apartheidem. Přesto se najde jeden z lidí, který je schopen postavit most mezi dvěmi rozdílnými kulturami.

V kontrastu s ostatní scifi tu lidská populace nenachází vyspělou, ale přávě naopak zaostalou společnost. Domorodí Atevové lpějí na svých starých tradicích, ale na druhou stranu těží z pozvolně uvolňované lidské technologie.

Osobně už neřeším do jisté míry naivní sci-fi reálie typu: Obydlená planeta, dýchatelná atmosféra, konzumace místní fauny i flóry. Autorka potěšila především krásně propracovanou sociologií a psychologií domorodé civilizace. Civilizace, která uznává vraždu jako logické řešení politického problému (ovšem musí mít patřičnou finesu). Civilizaci ovlivněnou samotným jazykem, jehož základem je matematika apod. Střet kultury spojený lidským zástupcem (paidhi) Atevů se snaží mírnit Bren Cameron v naprostém koncertu diplomacie a duálním vnímáním společného světa.

Vstupte do světa diplomacie s ochrankou z cechu vrahů Baničim a Jago, po boku paidhi Brena Camerona.

Za mne hodnotím jako krásně čtivé sci-fi. Příjemná změna otevřít sci-fi psané ženskou rukou, kde se důraz klade více na psychologii, než na hektolitry prolité krve.

Knihy série:

 1. Cizinec
 2. Vetřelec
 3. Dědic
 4. Předchůdce
 5. Obránce
 6. Průzkumník
 7. Ničitel
 8. Pretender (zde bohužel končí knihy vydané v ČR)
 9. Deliverer
 10. Conspirator
 11. Deceiver
 12. Betrayer
 13. Intruder
 14. Protector
 15. Peacemaker

Dalších 5 knih se připravuje.

Více najdete na fan stránce http://www.shinyfiction.com/cherryh-fan/foreigner/books.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *