Enderova hra

Dalším mým tipem do knihovničky sci-fi je série Orsona Scotta Carda Enderova hra, začínající stejnojmenou knihou jako prvním dílem série.

Příběh nás zavádí do vzdálené budoucnosti, kdy je lidská rasa čelí riziku vyhlazení mimozemskou civilizací – „Termiťany“. První díl popisuje výcvik geniálního dítěte Endera (Andrew Wiggin) jakožto budoucí naději lidstva na odstranění nejvyšší hrozby naši civilizaci.

Dalšími knihami navazuje série dál. Staví na sebe politické i filozofické otázky, zabívá se fyzikálními teoriemi (teorie „filotů“ – podobná teorii strun).
Setkáme se s dalšími mimozemskými civilizacemi a problému jak se s tak cizími bytostmi sžít. Na tomto bodě je vypracovaná i „teorie cizosti“, která popisuje 4 stupně cizosti (mimozemské) kultury (ultlanning, framling, raman, varelse) a od ní odvislé možnosti jednání.

Enderova sága

 1. Enderova hra
 2. Mluvčí za mrtvé
 3. Xenocida
 4. Děti ducha
 5. První sektání – zde se vrací příběh k rodičům Endera
 6. Válka o dárky – Další příběhy z bojové školy Endera

Stínová série

 1. Enderův stín
 2. Hegemonův stín
 3. Stínové loutky
 4. Obrův stín

Jak název napovídá, stínová série je paraelním příběhem předchozí ságy a příběhy se spojují až v následující:

 • Ender ve vyhnanství

Další díly se připravují, připravuje se i český překlad a na rok 2013 je ohlášen celovečerní film Enderova hra.
Toto je mé další doporučení na perfektně čtivou sci-fi ságu, která není příliš akční, naopak se věnuje především společenským, filozofickým a dalším problémum, které bude lidstvo v budoucnu nejspíše řešit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *