Isaac Asimov

Isaac Asimov patří mezi klenoty Sci-Fi žánru. Ponejvíce se proslavil specifikací základních zákonů robotiky, které budeme střetávat asi v polovině jeho děl. Já jsem se střetnul s Asimovem při četbě knihy Nadace. Kniha mne naprosto nadchla a já sháněl další díly. Jenže Asimova má smysl číst od začátku.

Četbou dál se můžete připravit o zážitek čtení celé ságy, protože popisuji některé zvraty a smysl počínání některých postav a vývoj děje. Pokud se nechcete o takový zážitek připravit sežente si jen knihy tučně vypsané a přečtete si radši je 🙂

Já Robot

Touto sbírkou povídek bych osobně začal. Zapomeňte na film, to byl nechutný odpad. Sbírka povídek Já Robot začne nepříliš vzdálenou budoucností a otázkami použití robotů lidmi. Několik dalších povídek se odehrává mimo planetu Zemi, kde se při vesmírném výzkumu a kolonizaci začínají roboti používat. Ihned nastoupí dilema třech základních zákonů robotiky a žánr sci-fi se pozvolna přesouvá do „hard-core detektivky“. Já opravdu nevím jak to lépe popsat. Jde o absolutně vyříbené logické problémy, sahající až na samé dno logické představivosti. Takže budu psát „hard-core“ detektivka:)

Ke konci sbírky neopouštíme logicko-detektivní směr, ale přesouváme se zpět na zemi, kde roboti vyvíjejí další generace robotu, které vyvíjejí další generace robotů, které……..až jsou vyvinuty „stroje“. Robotické superpočítače několikáté generace, kterým už ani sami robotici nerozumí. Jak se ukazuje Stroje přebírají rozhodovací funkci ve společnosti. Jsou výborní plánovači, organizátoři a koordinátoři. Díky jim prosperuje lidská ekonomika a bída a hlad přestává existovat. Stroje tak v rámci zákonů robotiky pracují a řídí svět pro dobro člověka. Přesto si robotici začínají klást nepříjemné otázky……

Zákony robotiky

  1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
  2. Robot musí poslechnout člověka, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním zákonem.
  3. Robot se musí chránit před poškozením, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

Série o robotech:

Knihy v pořadí: Ocelové jeskyně, Nahé slunce, Roboti úsvitu, Roboti a impérium

Tyto čtyři knihy nás posunou o notný kus do budoucnosti. Planeta Země je zcela urbanizovaná a zkostnatělá. V kontrastu se Zemí existuje 50 nových osídlených světů. Vesmířani (jak si kolonizátoři říkají) plně využívají nasazení robotů, budují vyspělejší společnosti a zanevírají na svoji mateřskou Zemi. Proto je překvapením, že nový svět žádá Zemi o pomoc při vyšetřování vraždy. Díky napjatým vztahům mezi Zemí a Vesmířany má detektivní úkol Eliáše Bayleho i politický a diplomatický podtext. A aby to na detektiva nebylo málo, jeho vesmířanský kolega je humanoidní robot. Robot, které Eliáš z duše nesnáší. R. Daneel Olivaw (R. vždy označuje, že jde o robota) v Asimově díle představuje velice silný článek a nakonec se s ním setkáme v ještě vzdálenější budoucnosti.

Celá série je sci-fi detektivka. Eliáš je vržen na cizí planety, které se vývíjeli desítky a stovky let odlišně od Země, mají odlišnou kulturu, politiku, zvyky. Neustále čelí problémům protože Vesmířané lidmi ze Země neuvěřitelně pohrdají. Díky některým zvláštnostem kultury (svět Aurora) se s ním dokonce odmítaji osobně sejít. A k tomu připočítejme nulové pravomoce. Tlak sílí ze světa, který o pomoc požádal i ze Země. V celém vyšetřování se může Eliáš spolehnout jen na logický úsudek – i když i ten je těžké použít ve světe se zcela odlišnou kulturou. Zdánlivě správný úsudek ho mnohokrát svede na špatnou cestu, on ale nakonec všecny případy rozluští a to s takovou elegancí, že by mu Sherlock Holmes záviděl:)

Sérii bych shrnul jako velice nadprůměrnou detektivku s prvky sci-fi. Zaměřením na čistou logiku nataženou jako špagát až do krajnosti. Zárověň zde zaznívá moje oblíbené téma: Sociologie a diplomatické vztahy prvních kolonií se svojí mateřskou Zemí.

Série o Galaktické Říši

Knihy v pořadí: Oblázek na obloze, Hvězdy jako prach, Kosmické proudy

Tato série není špatná, ale neoslovila mne tak jako ostatní. Ale protože chronologicky navazuje, uvádím ji tu. Možná časem seberu sílu něco o ní napsat:)

1. Série o Nadaci

Knihy v pořadí: Nadace, Nadace a říše, Druhá Nadace

Přesuňme se někam kolem roku 12.000 GE. Dvanáct tisíc let trvá mocná Galaktická Říše. V samotném srdci Galaktické Říše je administrativní planeta Trantor. Plně urbanizovaná, se 40 miliardami obyvalel starající se o hladký chod Říše. S malým ostrůvkem půdy, kde sídlí císařský palác Císaře Cleona I. Dvacet okolních zemědělských světů má jediný cíl: Zásobovat hlavní planetu Trantor. Říše prosperuje a udržuje klid a mír v celém známém vesmíru.

Geniální matematik Hari Saldon je jediný v Říši, který vidí její slabost. Říše stagnuje, žije z odkazů předků, nemá motivaci k vývoji a výzkumu. Trantor je zranitelný, protože je závislý na dodávkách všech surovin. Periferie Říše se snaží získat nezávislost a císařství nemá sílu vojensky periferie podrobit. Uzavírá smlouvy s králi periferie o jejich nezávislosti, ale formální příslušnosti k Říši.

Hari Saldon pracuje na vědě, kterou pojmenoval „Psychohistorie“. Pomocí matematických modelů simuluje reakce miliardových světů a předpovídá socioekonomické tendence. Minimálně rozvinutá věda přesto s vysokou pravděpodobností předpovídá zkázu Trantoru a celé Galaktické Říše. I následné období temna, 30.000 let trvajících galaktických válek.

Nespokojí se jen s vizí zániku, ale má i řešení. Založení Nadace v odlehlém koutu galaxie, která bude třídit a kategorizovat vědomosti získané během dvanáctitisícleté historie. Alespoň takto prezentuje před vyhnanstvám z Říše svůj plán. Dobu temna zkrátí z 30.000 na pouhých tisíc let uchováním vědomostí lidstva. Je mu nabídnutý svět na okraji galaxie a Hari Seldon přijímá vyhnanství.

Opravdový plán je ale jiný. Terminus – planeta Nadace je pečlivě vybraná. Chudá na kovy, v blízkosti rebelujícího království Anakreon – přesto – první Nadace, zárodek Druhé Galaktické Říše. Říše ještě rozlehlejší a mocnější. Cesta k druhé říši je vypočítaná psychohistoricky. Události se udávají v propočítaných kolejích a na tisíc let je naplánovaná série krizí ve kterých se nebude možné odchýlit od konečného plánu. A nad splněním plánu dlí v galaxii utajovaná Druhá Nadace.

První Nadace je světem technologickým. Musela se vypořádat s nedostatkem kovu a silným a nepřátelsky naloženým sousedem. Upadající Galaktická Říše stavěla monumentální jaderné elektrárny velikosti bloků domů, První Nadace musela z nedostatku surovin miniaturizovat a vyvíjet. A periferie přecházejí zpět k fosilním palivům, barbarství a mytologii. Proto má První nadace skvělý vývozní artikl: Jadernou energii zabalenou do hávu technologického náboženství pod svojí kontrolou.

Druhá nadace je zcela opačného rázu. Skrytá, nenápadná, zdánlivě zaostalá společnost, který vyvíjí psychohistorii a mentalické vědy. Bedlivě sleduje počiny První Nadace a pomáhá řídit historii pomocí nové vědy.

2. Série o Nadaci

Knihy v pořadí: Nadace na hranicích, Nadace a Země, Předehra k nadaci, A zrodí se Nadace

Galaktická říše upadla a Druhá Galaktická Říše je na vzestupu. Přesto se zdá, že psychohistoricky jde o špatnou volbu. Do hry vstupuje Gaia, nalezená planeta žijící v harmonii, kde organický svět sdílí vědomí. I anorganický svět je součástí, využíván jako databanka informací dlouhodobého charakteru. A jediný člověk je postaven před volbu budoucnosti celého lidstva. Druhá Galaktická Říše nebo „Galexie“ – model Gaia rozšířený po celé galaxii. Zvolí sdílené vědomí Galexie, ale neví proč a hledá odpověď, kterou chce nalést na mystickém prvním světě – na Zemi. Země je mrtvá a jediný záblesk energie vede k Měsíci. Tam po dvacettisících letech vstupuje do hry opět R. Daneel Olivaw. Neustále opravovaný robot dlící nad konečnou aplikací nultého zákona, který před dávnými lety navrhl on a R. Giskard Reventlov.

0 – Robot nesmí ublížit lidstvu nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.

Tím se uzavírá věčné dilema robotů o aplikaci prvního, potažmo nultého zákona robotiky. Lidstvo – roboticky i logicky neuchopitelný termín má konečně pevné obrysy. Lidstvo je systém sdíleného vědomí – GAIA aplikovaný do GALEXIE – celogalaktického vědomí. A jak se zdá, dohled robotů nad lidstvem již není potřeba.

V posledních dvou knihách zjistíme že R. Danieel Olivaw nezahálel a odhalíme jeho překvapivou totožnost z předchozích knih. Rovněž se vrátíme o pár set let zpět, kde Asimov vysvětluje vznik psychohistorické vědy, její úskalí i obrovské možnosti.

Zbytek díla

Tímto jsme uzavřeli celoživotní Asimovo dílo. Dle mého názoru šlo o absolutně nejlepší a nejpromyšlenější sci-fi, neuvěřitelně čtivě psanou, kde bylo přirozeně snadné se personifikovat s jistými postavami. Moji nejoblíbenější postavou je R. Daneel Olivaw a byl to radostný okamžik se s ním na konci série znovu setkat. Rovněž překvapivá odhaleni v…ale to už si přečtěte sami:)
Asimov ještě napsal několik knih, povídek, sbírek, které rovněž stojí za přečtení. Namátkou Kaliban. Kniha s divným názvem, ale skvělým příběhem popisuje experimentálního robota bez implementovaných zákonů robotiky. Inu, na roboty narazíte u Asimova skoro pokaždé. A určitě vás budou bavit stejně jako mne:)

Takže jsem přečetl asi nejlepší sci-fi co byla napsána a marně hledám něco podobně skvělého. Částečně se dílu vyrovnává Artur C. Clarke se svojí Odysseou či Rámou. Ale o nich až příště.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *