Sága sedmi sluncí

Po dočtení další sci-fi série přicházím s tipem na pěkné počtení. Musím se přiznat, že jsem tak strhující četbu nečekal. Zmlsaný Isaacem Asimovem jsem už nevěřil, že někdo dokáže tak krásně a čtivě popsat vzdálené světy, načtnout celé civilizace a konflikty mezi nimi. Samotní hrdinové i jednotlivé frakce jsou uchopitelné, lehce se s nimi čtenář sžívá … už toto pro mne znamená rozdíl mezi fantasmagorií a kvalitním sci-fi.

Nebudu popisovat celý děj, všechny zápletky, ani konec díla… pokusím se jen o popsání světa do kterého jsme v této knize vtrženi. Zbytek už nechám na vás….

V nepříliš vzdálené budoucnosti vysíla Země jedenáct kolonizačních generačních lodí hledat nové planety pro osídlení lidmi. Místo nových neosídlených planet nacházejí kolonizační lodě impérium Ildiranské rasy. Rasy, která ustrnula na vrcholu vývoje a rezignovala na další rozvoj. Ildirané nasměrují lidstvo k možným planetám vhodným pro osídlení a vybaví jejich lodě galaktickým pohonem, včetně technologiemi na těžbu „ekti“, nejdůležitější surovinou pro pohon mezihvězdných motorů. Ekti se těží na obřích plynných planetách.

Lidstvo osidluje planetu za planetou a zakládá „Hanzu“ – politicko-obchodní společenství lidských kolonií pod loutkovou vládou krále a instututem prezidenta, který je fakticky jediným vládcem Hanzy. Od Hanzy je odtržena jen jediná kolonie „Theron“ a shluky „Tuláků“ – nezávislých obchodníků a těžrů Ekti.
Lidstvo s mezihvězdným pohonem objevuje rozvaliny zdánlivě zaniklé rasy podobné hmyzu Klikissů. Z rozvalin rozluští technologii meziplanetárního cestováni s použitím portálů a akcelerátor „Klikisskou pochodeň“, se ktrou jsou schopni proměnit plynné obry v slunce. Při jednom takovém pokusu zjistí, že útroby skrývají nečekanou hrozbu – civilizaci Hydrogů, kteří obývají pro člověka nedostupné nitra plynných planet.

O mnoho vyspělejší civilizace Hydrogů útočí na lidstvo. Kde by příběh mohl končit vyhlazením lidstva naopak nabírá na obrátkách a situace vře na všech frontách. Hanza podléhající Hydrogům hledá vnitřní nepřítele v Tulácích, kteří nalézají Wentaly – mimozemskou civilizaci s dávných galaktických válek. Vrací se Klikissové i jejich výtvor – zrcadlový obraz jich samých – umělá robotická civilizace, snesvářeni na život a na smrt. Fareové, elementálové obývající nitra hvězd. Illdirané a jejich dávné tajné dohody a genetické pokusy s lidmi. Threon objevuje Verdani a nyní je jasné, že lidstvo se ocitlo uprostřed vyhlazující galaktické války civilizací o mnoho vyspělejších, než je lidstvo samo.

7 knih a čtou se jedna báseň. Někde jsem četl, že ságá postupně ztrácí tempo a čtivost, ale neřekl bych. Já jsem se nedokázal odpoutat od začátku až do konce. Nemůžu jinak, než doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *